<ECTS>
Semestr VIII>
Drogi i mosty>
Eksploatacja i rem o. w.>
Instalacje sanitarne>
Niezawodnosc>
Organizacja i k. b. oraz k. II>
<Prawo i ekonomika w b.>
Regulacja pot. i rzek g.>

® Radosław Tomasik

Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Środowiska

KARTA MODUŁU

Prawo i ekonomika w budownictwie

Rok  IV   semestr   8

Kod modułu:  BD.0807.OB/00                 Liczba punktów:         4

Rodzaj modułu: obligatoryjny dla wszystkich                         Liczba punktów ECTS:      4

Jednostka realizująca moduł: Instytut Technologii i Organizacji Budownictwa

Kierownik modułu:  Dr inż. E. Starzyk

Prowadzący zajęcia:

Dr inż. E. Starzyk (wykłady)

Mgr inż. K. Zima (laboratorium komputerowe)

Mgr inż. R. Kozik  (ćwiczenia projektowe)

Spodziewane efekty kształcenia:

Student zyska podstawową wiedzę o przepisach prawnych regulujących sprawy związane z realizacją przedsięwzięć budowlanych, będzie zorientowany w problematyce fibnansowania i oceny efektywno-ści inwestycji budowlanych oraz w zagadnieniach dotyczacych działalności gospodarczej w dziedzinie budownictwa.

Program merytoryczny modułu:

ˇ Budownictwo jako dziedzina gospodarki kraju.

ˇ Uwarunkowania makroekonomiczne budownictwa.

ˇ Uwarunkowania prawne działalności gospodarczej w dziedzinie budownictwa. Podstawowe akty prawne zawierające przepisy dotyczące przygotowania i realizacji przedsięwzięć budowlanych. Czynności prawne w budowlanym procesie inwestycyjnym.

ˇ Żródła finansowania przedsięwzięć budowlanych. Zasady opracowywania planu finansowania in-westycji budowlanej. Rachunek dyskonta i jego zastosowanie w analizie efektywności ekonomicz-nej przedsięwzięć budowlanych.

ˇ Koszty i korzyści związane z realizacją inwestycji budowlanych.

ˇ Formułowanie wniosków i decyzji administracyjnych, projektowanie działań administracyjno-prawnych i cywilno-prawnych w fazie przygotowania i realizacji przedsięwzięcia budowlanego (tematy ćwiczeń projektowych).

ˇ Zasady korzystania z możliwości arkusza kalkulacyjnego w rozwiązywaniu problemów wymagają-cych stosowania rachunku dyskonta, badanie relacji pomiędzy różnymi wskaźnikami efektywności finansowej przedsięwzięcia, wykonywanie prostych analiz ekonomicznych, korzystanie z internetu przy wyszukiwaniu obowiązujących przepisów prawnych (tematy ćwiczeń komputerowych).

Słowa kluczowe:

Budownictwo, działalność gospodarcza, inwestycja, postępowanie administracyjne, planowanie, finansowanie, efektywność, rentowność, koszt

Struktura modułu

wykłady: 30 godz./sem.
praca własna studenta:
10 godz./sem.
laboratorium:  15 godz./sem.
ćw. projektowe:  15 godz./sem.

Łączna liczba

godzin :   70 godz./sem

Ogółem godziny     konsultacje:     2 godz./sem

rozliczeniowe: 60 godz./sem.

Forma zaliczenia modułu:

Egzamin ustny

Warunki dopuszczenia do egzaminu: zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych i projektowych.

Podstawowe pomoce dydaktyczne:

Materiały z wykładów i ćwiczeń.

Administracyjne ograniczenia modułu

minimalna liczba studentów: